گرده گل فوراور(بی پالن فوراور) forever bee pollen

 

گرده گل فور

 

 

گرده گل چیست و چه خواصی دارد

 

گرده گل یا پولن یکی از فرآورده‌های مهم زنبور عسل به شمار می‌رود که خواص درمانی ویژه‌ای دارد و به عنوان یک ماده‌ی تقویتی هم برای زنبور و هم انسان کاربرد دارد.

 

اما قبل از این که به شرح کامل خواص و ویژگی‌های این محصول بپردازیم بهتر است در مورد منشاء و چگونگی تولید آن صحبت کنیم.

 

گرده گل چیست

 

گرده گل که در لاتین به آن (pollen) پولن گفته می‌شود به معنای یک ماده بسیار ریز است. هر دانه گرده در واقع یک سلول نر گیاه است که در بردارنده‌ی مواد لازم برای تلقیح سلول‌های ماده‌ است که باعث تولید مثل گیاه می‌شود.

برای رسیدن گرده به گل‌های ماده عوامل زیادی وجود دارد که یکی از مهمترین آنها حشرات هستند که از جمله‌ی آنها می‌توان به زنبور اشاره کرد.

 

گیاهان با تولید شهد برای حشرات مختلف، به ویژه زنبورعسل، آنها را به سمت خود می‌کشند. گرده‌های گل پس از نشستن زنبور روی گل به پاها و پرز‌های بدن زنبور می‌چسبند و زنبور با جابجایی و نشستن بروی گل‌های دیگر آن‌ها را پخش می‌کند.

 

به طور کلی می‌توان گفت که شهدی که گیاهان تولید می‌کنند در خدمت تولید مثل آن‌ها بوده و هدیه‌ای است که گیاهان برای بقای خود به حشرات تقدیم می‌کند و آنها را به طور غیر مستقیم برای بقای خود به خدمت می‌گیرد.

هنگامی که که زنبور برروی گل‌ها می‌نشیند، گرده‌ها به پوشش کرک مانند بدن آن‌ها می‌چسبند، سپس زنبور با مالیدن پاهای خود که حالت شانه مانند دارد به سر و صورت خود این گرده‌ها را جمع می‌کند و با مخلوط کردن آن با شهدی که جمع‌آوری کرده آن را به صورت توده‌ای در آورده و در پشت پاهای خود که حالت سبد دارد ذخیره می‌کند و آن را به کندو می‌برد.

 

هر زنبور در هر پرواز می‌تواند تا ۲۰ میلی گرم گرده جمع آوری کند و برای به دست آوردن آن‌ها حداقل بر روی ۲۰۰ گل خواهد نشست.

گرده‌های جمع آوری شده توسط زنبورها در کندو ذخیره می‌شود و به عنوان یک ماده‌ی غذایی اصلی برای زنبور‌ها و پرورش لارو‌ها استفاده می‌شود.

زنبوردارن برای جمع آوری گرده گل بعد از این که زنبور‌ها به قدر کافی برای مصرف خود گرده جمع آوری کردند. در ورودی کندو از تله‌ی گرده استفاده می‌کند تا هنگامی که زنبور داخل کندو می‌شود گرده ها به تله گیر کند و داخل ظرفی که در پایین کندو قرار دارد بیفتد.

 

 

ترکیبات مهم گرده گل

 

بخش عمده‌ی گرده را پروتئین‌ها تشکیل می‌دهند که چیزی در حدود ۱۰ تا ۴۰ درصد وزن آن است. کربوهیدرات‌ها نیز بخش مهمی از این ماده در حدود ۱۳ تا ۵۵ درصد را تشکیل می‌دهند.

 

همچنین گرده شامل مواد معدنی مهمی است که از جمله‌ی آن‌ها می‌توان به پتاسیم، منیزیم، کلسیم، فسفات، آهن و روی اشاره کرد.

علاوه بر این گرده گل سرشار از ویتامین‌های ضروری برای بدن انسان است که در زیر به برخی از مهمترین آن‌ها اشاره می‌شود.

 

ویتامین E (توکوفرول): این ویتامین به عنوان آنتی اکسیدان قوی به شمار می‌رود و از سلول‌های بدن در برابر تخریب توسط رادیکال‌های آزاد محافظت می‌کند همچنین از انعقاد خون جلوگیری می‌کند و گردش خون را اصلاح می‌کند.

 

 

ویتامین C (اسکوربیک اسید): یکی از مهمترین خواص این ویتامین نیز خاصیت آنتی اکسیدانی آن است. این ویتامین برای درمان سرماخوردگی و همچنین درمان ناراحتی‌های تنفسی بسیار مفید است.

 

 

ویتامین A (رتینول): این ویتامین باعث بهبود کارکرد سیستم ایمنی بدن می‌شود و بدن را در برابر انواع عفونت‌ها محافظت می‌کند. همچنین برای بیماری‌های چشم مانند خشکی و شبکوری بسیار مفید است.

 

 

ویتامین‌های B: همچنین گرده گل شامل ویتامین‌های گروه B شامل B1ِ، B2، B3، B6 و همچنین B Complex است که هر یک نقش اساسی در بدن را ایفا می‌کند.

 

 

لازم به ذکر است که درصد ترکیبات گرده گل تا حد بسیاری به منشاء گیاهی آن بستگی دارد و بسته به اینکه زنبور بر روی چه گیاهی نشسته باشد درصد و حتی نوع ترکیبات می‌تواند متفاوت باشد.

 

 

خواص درمانی گرده گل

 

اگر چه خواصی که از گرده به دست آمده است معمولا طی آزمایش برروی حیوانات دیگر به دست آمده و از نظر علمی خواص آن برای انسان ثابت نشده است اما همانطور که ترکیبات گرده نشان می‌دهد این ماده سرشار از انواع پروتئین‌ها، مواد معدنی و ویتامین‌هاست و شاید به همین دلیل از قدیم از این ماده برای درمان برخی از بیماری‌ها استفاده می‌کرده اند.

 

 

اثرات آنتی اکسیدانی گرده

 

همانطور که می‌دانید مواد اکسیداتیو ( اکسید کننده) همواره موجب بروز برخی از بیماری‌ها مزمن و فرساینده مانند انواع سرطان‌ها، آب مروارید، آرتروز مفاصل و اختلالات سیستم‌ عصبی می‌شوند. مواد آنتی اکسیدان (ضد اکسید) مولکول‌هایی هستند که سرعت اکسید شدن را کاهش می‌دهند و باعث می‌شوند این بیماری‌ها رخ ندهند.

 

گرده دارای مواد آنتی اکسیدان مختلفی است که بسته به نوع گیاه و حتی منطقه‌ی برداشت می‌تواند متفاوت باشند اما به هر روی این ماده می‌تواند رادیکال‌های آزاد را از بین ببرد و از بروز بسیاری از بیماری‌های مزمن در بدن جلوگیری کند.

 

گرده و تورم خوش خیم پروستات

 

یکی از مهمترین کاربرد‌های گرده در پزشکی، اثر پیشگیرانه و درمان کننده‌ی بیماری‌های مربوط به پروستات است. التهاب پروستات نوعی بیماری است که در نتیجه‌ی آن شخص دچار تکرر ادرار شده و دفع ادرارش همراه با درد در ناحیه شکم و مثانه است.

 

التهاب پروستات معمولا در مرد‌ها و در سنین بالا شایع است و اغلب درمان‌های معمول مانند مصرف آنتی‌بیوتیک تاثیر چندانی بر آن ندارد. مصرف مدوام گرده نه تنها می‌تواند از بسیاری از بیماری‌های پروستات پیشگیری کند همچنین می‌توان به عنوان یک داروی مناسب برای درمان التهابات پروستات استفاده شود.

 

گرده برای درمان ضعف پیری

 

استفاده منظم از گرده می‌تواند باعث تنظیم گردش خون و در نتیجه‌ی آن افزایش قدرت جسمی و فکری در افراد مسن شود. گرده با دارا بودن مقادیر فراوانی از پروتئین و کربوهیدرات می‌تواند به عنوان یک ماده پرانرژی و مفید در درمان ضعف پیری باشد.

همچنین مواد معدنی موجود در این ماده می‌تواند از آسیب‌های دروان پیری مانند ساییدگی مفاصل و پوکی استخوان جلوگیری کند.

 

 

 موثر در درمان برخی بیماری‌ها عصبی

 

ضعف اعصاب و برخی از انواع افسردگی معمولا به خاطر ضعف عمومی بدن اتفاق می‌افتد. گرده با دارا بودن مواد مغذی فراوان می‌تواند برای درمان برخی از بیماری‌های اعصاب مفید باشد.

گفته می‌شود استفاده از گرده به مدت یک هفته باعث می‌شود افراد کمتر عصبی شوند و بهتر و شادتر به زندگی خود ادامه دهند.

 

 

اثر گرده بر آنمی (کم خونی)

 

آنمی یکی از انواع کم‌خونی است. در این نوع از کم خونی، تعداد گلبول‌های قرمز خون کاهش می‌یابد. نتایج به دست آمده از آزمایش بر روی خرگوش‌ها نشان می‌دهند که مصرف گرده گل موجب تعدیل گردش خون شده و تعداد گلبول‌های سفید و همچنین گلبول‌های قرمز می‌شود.

نتایج حاصل از پژوهش‌های دیگر نشان می‌دهد که مصرف گرده باعث بهبود نوع دیگری از کمی خونی که در اثر فقر آهن اتفاق می‌افتد نیز می‌شود. این نشان می‌دهد که مصرف گرده جذب گوارشی آهن را افزایش می‌دهد

 

 

 

 

                                                 مشاهده و خرید گرده گل  یا بی پولن فوراور

گرده گل فوراور(بی پولن فوراور)
گرده گل فوراور

نوشته های اخیر

دسته بندی ها

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش